postheadericon Най-полезните и здравословни храни за тийнейджърите

Тийнейджърските години са време на бърз растеж и развитие, така че здравословната и балансирана диета е особено важна. Здравите, активни млади хора могат да имат голям апетит, но това съвсем не е оправдание за преяждане с вредна храна.

Ако сте тийнейджър, е важно да се храните добре, но не с прекалено много закуски с високо съдържание на мазнини, захар или сол. Изкушението е голямо, затова ви съветваме да разчитате на голямото разнообразие от ресторанти, които предлага доставката на храна, когато гладът ви врахлети изненадващо.

Какво е добре да се яде

Трябва да ядете здравословна храни, които отговарят на вашите енергийни нужди. Петте основни групи храни за вас са:

  • плодове и зеленчуци;
  • картофи, хляб, ориз, тестени изделия и други нишестени въглехидрати;
  • боб, варива, риба, яйца и други протеини;
  • млечни продукти и алтернативи;
  • масла и мазнини.

Плодове и зеленчуци

Всички възрастови групи се насърчават да ядат пет порции плодове и зеленчуци всеки ден. Изследванията показват, че пет порции на ден могат да помогнат за предотвратяване на сърдечни заболявания и някои видове рак. Плодовете и зеленчуците също са пълни с витамини, минерали и фибри и са с ниско съдържание на мазнини.

Една порция съдържа около 80 грама.

Сушените плодове и плодовите сокове или смутита могат да бъдат само една порция на ден, колкото и да ги обичате. Както сушените плодове, така и соковете трябва да се приемат по време на хранене, тъй като високото съдържание на захар може да навреди на зъбите.

Картофи, хляб, ориз, тестени изделия и други нишестени въглехидрати

Нишестените храни като хляб, ориз, картофи и тестени изделия са добър източник на енергия, фибри и витамини от група В и трябва да се използват като основа за хранене. Изберете сортове пълнозърнести храни с по-високо съдържание на фибри, като пълнозърнести макаронени изделия, кафяв ориз или като запазите кожата на картофите.

Пълнозърнестата храна съдържа повече фибри от бялата или рафинирана скорбялна храна и повече други хранителни вещества. Освен това смиламе пълнозърнестата храна по-бавно и това може да ни помогне да се чувстваме сити за по-дълго време.

Тя също така помага за предотвратяване на запек, предпазва от някои видове рак и намалява риска от сърдечни заболявания.

Нишестените храни също са с ниско съдържание на мазнини, въпреки че маслото или кремообразните сосове, които често се добавят към тях, могат да имат по-високо съдържание на мазнини.

Фасул, варива, риба, яйца и други протеини

Фасулът, грахът и лещата са добри алтернативи на месото, тъй като в тях естествено има много ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на фибри, протеини, витамини и минерали. Други източници на протеин на растителна основа включват извара, тофу, боб и други.

Яйцата са удобна алтернатива на месото и са изключително достъпни. Те могат да бъдат разбъркани, сварени, поширани или направени на омлет – всичко е във вашите ръце.

На младите хора се препоръчва да ядат две порции риба седмично, едната от които трябва да е мазна. Мазните риби като сьомга и скумрия съдържат много омега 3-мастни киселини и са полезни за здравето на сърцето.

Месото е добър източник на протеини, витамин В12 и желязо. Диета, богата на желязо, ще помогне за предотвратяване на желязодефицитна анемия, която е често срещано състояние при тийнейджърите. Преработените меса и пилешки продукти трябва да бъдат ограничени, тъй като те са с високо съдържание на мазнини и сол и по-ниско съдържание на желязо.

Млечни продукти и алтернативи

Млякото и млечните храни (и алтернативи) като кисело мляко и сирене са важни източници на калций, витамини А и D, В12, протеини и мазнини. Калцият е необходим, за да помогне за изграждането на здрави кости и за добра мускулна функция.

Витамин D е необходим, за да подпомогне усвояването на калция и следователно играе важна роля в укрепването на костите. Опитайте се да изберете сортове с по-ниско съдържание на мазнини, като полуобезмаслено или обезмаслено мляко, извара и други.

Когато купувате млечни алтернативи, като бадем или соя, изберете неподсладени, подсилени с калций продукти.

Масла и мазнини

Получаването на достатъчно здравословни мазнини е от съществено значение за растежа и развитието. Най-добрите са ненаситените масла и намазки, например рапично, маслиново или слънчогледово.

А ето тук можете да поръчате здравословна храна с доставка от foodpanda специално за тийнейджъри!

Pin It

Leave a Reply

Архив