postheadericon Дамските панталони- женствеността не е това, което беше

Женствеността на нежната половина от човечеството винаги е била свързвана с ефирните рокли, чиито поли деликатно обгръщат със своите дипли ханша, падат тежко по бедрата, а в горната си част тези рокли обгръщат по един прелъстяващ начин талията и оформят апетитно деколте. До момента, в който тази феерична картинка не е заменена от женски извивки опаковани в типичните мъжки панталони, толкова непривични за дамите, но и толкова развиващи мъжкото въображение. Всъщност, кога и как сексапилът на роклите бива заменен от дръзкото прелъстяване на дамския панталон и кротките домакини, облечени в романтични рокли и сластно пърхащи с мигли се превръщат в бунтарки, които привличат мъжки погледи със своя щур вид, облечени в панталони?

История на една женственост

До началото на 70-те години на 20 век, типичното облекло за дамите са роклите и полите. Да, панталоните са познати на жените, носят се от тях, но на много места дамският панталон се счита не просто за ежедневно облекло, но и за такова, което не е уместно. Така например, до 1970г. в магазините Хародс не се допускат дами облечени с панталони. Защото дамският панталон е дреха за улицата, дреха за спорт, но не и дреха за пред обществото. Десетилетия преди това панталонът някак се прехвърля от мъжкия в дамския гардероб, но не заради мода, а по принуда. По време на световните войни, жените влизат в ролята на мъжете, налага се да се трудят, да изпълняват много мъжки задължения, поради заминаване на повечето мъже на фронта. Тогава полите и роклите не са най- практичното и подходящо нещо. И дамите намъкват дрехите останали от техните братя и съпрузи. Но когато войните отминават, дамите отново обръщат поглед към роклите и полите- онези красивите, онези типични дамските, онези даващи истинско усещане за жена.

Бунтът на панталоните

През 60-те и 70-те години на 20в. все пак панталоните успяват да си проправят път в модата и да получат своето заслужено място в дамския гардероб. Но не просто като обикновена дреха, а като моден трофей. Жените през онези години са бунтарки, те са феминистки, те се изправят срещу мъжете и срещу мъжкия свят. И какво по- добро средство от това, да използват символа на мъжете- панталоните. Бунтът на панталоните слага начало на бунта на дамите, на желанието им да излезнат от ролята на нежна и слаба половинка. И панталонът е това, което жените развяват като знаме на промяната. Тази промяна, все пак, не се случва така рязко. Дамите не изхвърлят роклите и не ги заменят с груби работнически панталони или такива падащи тежко и с идеално изгладен ръб. Напротив. Дамските панталони все пак следват по- нежна линия, падат по- ефирно, подчертават точно колкото е необходимо и точно там, където се плъзва мъжкият поглед.

Дамските панталони днес

Днес дамските панталони са в двете крайности. Моделиерите и модната индустрия предлагат както много женствени, с красиви кройки, деликатно вталени и очертаващи красивите дамски извивки панталони, така и груби, торбести модели, в които жената се губи изцяло. Някак модата на панталоните към днешна дата попада в една непреходност и вече не следва нито пазарно търсене, нито тенденции. Благодарение на дизайнери като Карл Лагерфелд, Ив Сен Лоран, Коко Шанел и много други, панталоните просто сменят цвета и материята си. Всичко останало е въпрос на избор, на предпочитания и на желания. През последните години дори се стига по- далеч- панталоните преливат в рокли, а роклите в панталани. Жените започват да носят гащеризони, като в някои случаи трудно може да бъде определено дали това е по- скоро рокля или по- скоро панталон. Разнообразие и многообразие- това са дамските панталони днес.

Панталоните, които преди векове никой не е предполагал, че могат да се носят от дами, които са били типична мъжка дреха, символ на мъжеството, днес са част от гардероба на всяка жена. Нещо повече- някои панталони са така създадени, че могат да подчертаят женствеността много по- добре и много по- впечатляващо от която и да е рокля. Защото, жените не са това което бяха и тяхната женственост не е въпрос на кокетна рокля, а на кокетен аутфит, било то и с панталон.

Pin It

Leave a Reply

Архив