postheadericon Съвети за тези, които планират ремонт в детската стая

Как да изберем материали, мебели и зониране на стаята, за да осигурим комфорт и безопасност на детето.

Ремонтирането и обзавеждането на стая за дете е по-трудно, отколкото за възрастен. Има много неща, които трябва да имате предвид: екологични материали, безопасни контакти, правилно осветление, цветове и мебели за растеж.

При ремонт на детска стая препоръчваме да се придържате към два основни принципа – практичност и безопасност. Първият е свързан с факта, че децата растат бързо: двегодишно и петгодишно дете имат различни дейности и нужди. А в детската стая постоянно нещо пада, разлива се, цапа се. От време на време има снимки по стените. Следователно довършителните материали трябва да са издръжливи и лесни за грижа, цветовете и шарките трябва да са неутрални, а мебелите трябва да са проектирани за растежа на дете.

Принципът на безопасност също е много важен, защото малките деца активно изследват света. Те пълзят, падат, опитват се да отворят шкафове и се интересуват от контакти. Ето защо е необходимо да премахнете контактите от зоната за достъп и да ги затворите с щепсели, да направите без остри ъгли и твърде твърди материали на пода. И също така се уверете, че мебелите и декорацията не отделят вредни вещества във въздуха.

1. Използвайте екологични и практични довършителни материали

Боята по стените и тавана е добър избор, но килимът на пода е спорен въпрос.  Материалите в детската стая трябва да са безопасни: да не отделят вредни вещества, да не натрупват прах, да не провокират наранявания.

Корковият под е идеален за пода в детската стая : той е екологичен и мек. Други опции са паркет, паркет или инженерна дъска, ламинат, винилови плочки, линолеум.

Ако купувате изкуствен материал – ламинат, кварц-винил, линолеум – разберете дали той отделя вредни вещества. На опаковката можете да намерите маркировки за емисии на формалдехид – клас E1 е подходящ за деца. Но нискокачественият материал е лесен за изчисляване дори без него – чрез остра химическа миризма.

В детските стаи не се слагат плочки и порцеланови плочки – много са твърди. Ако детето падне, ще се нарани. Килимът също е спорен вариант: той е мек, но събира много прах.

За стени в детска стая хартиените тапети и боята на водна основа са най-подходящи. Те не отделят вредни вещества и позволяват на въздуха да преминава – стаята ще има удобен микроклимат.

Не препоръчваме релефни нетъкани тапети – върху тях се натрупва прах. И дори малките деца обичат да избират релефни елементи, така че финалът бързо ще загуби външния си вид.

Мазилката и боята на водна основа са идеални за детска стая: и двата материала са екологични, а външният вид на тавана ще бъде лесен за освежаване.

Ако искате опънат таван, изберете платен: той е по-екологичен от PVC. Предимството на тази опция е възможността да поръчате платно с печат на снимки. Когато детето се умори от рисунката отгоре, тя може да бъде заменена.

2. Погрижете се за добра вентилация

На прозорците могат да се монтират вентили за постоянен приток на свеж въздух. 

За да не застоява въздухът в детската стая, обърнете специално внимание на проветряването и вентилацията.

Прозорците с микровентилация са перфектни. Те ще осигурят постоянен приток на чист въздух без течение.

Струва си да помислите и за принудителна вентилация – това е система, която осигурява въздушен поток от улицата. В този случай прозорците не трябва да се отварят.

За принудителна вентилация се използват различни устройства: вентили, механични вентилатори и дишащи. Последният вариант е най-трудният и скъп. Идеален е за страдащите от алергии: в дишащите са монтирани филтри, които филтрират прашец и уличен прах.

3. Изберете спокойни цветове и семпли шарки за декорация.

Стените на точки са неутрални, но не и скучни. 

За да украсите детска стая, е по-добре да изберете спокойни и приглушени нюанси: бяло, сиво, бежово, светло зелено, праскова. Те няма да дразнят детето и ще останат актуални дори когато порасне.

Не препоръчваме да залепвате цветни тапети с анимационни герои: те бързо се отегчават. Тази опция е особено лоша, ако детето е на 4-5 години. Скоро той ще отиде на училище, вкусовете му ще се променят и е доста трудно да се концентрирате в стая с ярка декорация.

Ако искате да залепите тапети с шарка или да нарисувате нещо на стената, помислете за варианти, които ще са подходящи за 5-6 години – до следващия ремонт. Красиво изглеждат стени с полка точки и ивици, с флорални мотиви.

Като цяло при проектирането на детската стая е важно да се предвиди възможност за смяна на стаята според нуждите на растящото дете. Това ще ви помогне да създадете основен интериор и да избегнете мащабни промени на всеки 3-4 години.

4. Осигурете място за творчество

Боята за шисти е по-скъпа от обикновената боя, но можете да рисувате върху нея с пастели. 

Ако детето е малко, при ремонт на детската стая си струва да се има предвид, че вероятно ще рисува по стените. Тук има две възможности: изберете по-евтино покритие или оставете специално място за боядисване.

За да може детето да рисува по цялата повърхност на стените, боядисвайте ги с боя на водна основа или залепете с хартиени тапети. Това са безопасни и сравнително евтини материали . Когато детето надрасне рисунката по стените, те могат да бъдат пребоядисани или прелепени.

Ако искате да направите място за творчество по стените, разгледайте по-отблизо маркера или боята за шисти. На такава повърхност можете да използвате маркери и пастели и след това лесно да изтриете рисунката. Но тази опция е подходяща за деца от 3-4 години: за много малко дете е трудно да се обясни, че е невъзможно да рисува върху останалите стени.

5. Помислете за зониране “за растеж”

Леглото в детската стая е отделено от фотьойла с решетка.  В детската стая детето спи, играе, учи, приема гости. Ето защо тук е необходимо да се разпределят функционални зони. Подреждането на мебелите, разположението на лампите, контактите и ключовете зависи от тях.

Основни функционални зони в детската стая:

  • за спане, почивка и приемане на гости;
  • за игри и спорт;
  • за изучаване.

Не е необходимо да се отделят зони с прегради или стелажи. За да направите това, можете да използвате цвета на стените, килимите или просто да осигурите необходимите мебели.

Трябва да помислите за зониране преди ремонт, защото всяка зона трябва да има собствено осветление, контакти, мебели, а понякога и декорация. Ето защо, първото нещо, което трябва да направите в плана на етажа, е да поставите мебелите.

Също така е важно да се вземе предвид функционалността на стаята “за растеж”. 3-годишно дете не се нуждае от работна площ, но 7-годишно ще се нуждае. Важно е там, където ще бъде работният плот в бъдеще, има контакти за компютър и настолна лампа. Ще бъде трудно да ги изпълните след ремонта: ще трябва да премахнете финото покритие и да изкопаете стените.

6. Осигурете достатъчно осветление

В детската стая трябва да се осигури общо осветление – голяма лампа в центъра на тавана или няколко вградени – и работещи във всяка функционална зона.

В близост до леглото или дивана имате нужда от нощна лампа или стенна лампа, на работния плот – гнездо за настолна лампа. Не е необходимо да инсталирате отделно осветление в зоната за игра, но също така си струва да поставите гнездо за лампа наблизо.

Лампите за общо и работно осветление се избират най-добре с неутрална светлина. Топлият е подходящ за нощна лампа – отпуска и ви настройва за почивка. По-добре е да не използвате студени лампи в детската стая: такава светлина ободрява, но в крайна сметка става досадна.

7. Погрижете се за безопасни електротехници

В детски изход трябва да има във всяка функционална зона. В стая за дете на 5-6 години те са необходими за свързване на лампа или овлажнител. Ученикът ще има нужда от контакти за компютър, принтер, зареждане на смартфон.

Контактите в стаята на бебето трябва да са с щепсели, за да не може да свърже сам нито един електрически уред или да провери напрежението с фиби. Можете да инсталирате контакти по-високо, така че детето да не може да ги достигне.

Но превключвателите трябва да бъдат инсталирани така, че собственикът на стаята да може сам да включва и изключва осветлението.

Pin It

Leave a Reply

Архив