postheadericon Паник атаки при децата

Причини за появата на паник атаки при децата, както и методи за справяне с този неприятен момент, ще научите в настоящата статия…

Паник атаките засягат не само възрастните, но и децата. Разстройството е по-често срещано сред подрастващите. Въпреки че през последните години се наблюдава тенденция към намаляване възрастта, трябва да отбележим, че броят на потърсилите лечение са повече от предходни години.

Причини за появата!

Паник атаките варират от лек психологически дискомфорт до изразено усещане за страх, трансформиращ се в страх от загуба на самоконтрол, лудост. Атаката по правило трае около 15 минути. Но може да продължи и по-дълъг период.

Паник атаката при децата има същите симптоми на неизправност на вегетативната система, както при възрастните:

повишена сърдечна честота;
болка, парене в гърдите;

повишено изпотяване;
изтръпване, тремор на крайниците;
сухота в устата;
затруднено дишане;
усещане за липса на въздух;
дискомфорт в стомаха;
пристъпи на гадене;
проблеми с координацията на движенията;
виене на свят;
дезориентация в пространството;
замаяност и други сходни.

В млада възраст се наблюдават повръщане, диария и неволно уриниране. Плачът в момент на паник атака не е характерен. Може да има викове, ридания, стонове. В края на атаката детето се чувства слабо, изглежда уморено.

Как да защитим бебето си от ПА? Уважението, грижата и подкрепата за родителите е най-добрият начин за предотвратяване на тревожни разстройства. Необходимо е да се научим да различаваме собствените си очаквания и желания от нуждите на детето. Пълно отпускане, балансирано хранене, умерена физическа активност, редовни разходки на чист въздух, липса на лоши навици – всичко това помага да се предотвратят физиологични и психологически патологии.

Важно е да се следи не само физическото, но и психичното здраве на детето. Не оставяйте сами с проблемите. Необходимо е да се научи детето да се предпазва от негативни влияния отвън. Да развием способността да гледаме оптимистично на нещата, да бъдем по-толерантни към себе си и другите.


Pin It

Leave a Reply

Архив