Как да възпитаме децата си да бъдат културни и толерантни
Културата и толерантността са качества, които всеки човек трябва да притежава. Това са уроци, които хората често забравят да дадат на децата си. Децата могат да чуят и да присъстват на неудобните коментари, когато се сблъскат с ясни културни или физически различия в обществена обстановка.
Родителите като такива имат най-важната и съществена цел в живота да възпитат децата си, да ги научат на етикет, култура и толеранс. Ако детето живее в затворена среда също се оказва влияние на неговото изграждане на характера. В полза на детето ще бъде ако има по-широк поглед към света и да мисли извън собствената си зона на комфорт. То трябва да бъде сигурно в себе си и възможностите си, а не да бъде плахо и несигурно, и да подлежи на нападки. Когато достигне до възрастта за търсене на работа, трябва да умее да общува с хората, да работи в екип, да се адаптира добре към широк кръг от много разнообразни колеги, както и самото образование, като това да знае чуждестранни езици например. Именно за това трябва да се обърне повече внимание на детето още в по-ранна възраст.
Има много феноменални книги, които помагат на хората да получат по-добра представа за начина на живот на различни нации, заедно с тяхната култура и история. Има доста ресурси за разширяване на светогледа на младото и нарастващо съзнание.
Вашето дете може да започне с четене на книги за исторически личности от други етноси и други части на света, които са променили хода на историята. Биографиите са много интересно четиво, особено ако те са внимателно подбрани. Има дори и онлайн ресурси и приложения за мобилни телефони, от които можете да се възползвате. Някои от тях са чисто информационни, но има и такива, които са много вълнуващи и интересни. Не трябва да бъдат расисти, трябва да уважават всяка култура и нация. Хубаво е да имат гъвкав поглед и мислене за хората по света.
Нека да научим децата си на респект, да уважават другите без значение, кой с какъв цвят на кожата е, или какъв език говори, или каква вяра изповядва. Всички сме на тази замя и ползваме нейните ресурси, за да живеем, всички имаме права. Нека да помогнем на децата си да различават кое е добро и кое лошо. Да наблюдаваме средата в която се движат, ако виждаме, че кръгът от хора с които то комуникира не му влияе добре, нека да поговорим с него, да му покажем, че постъпва грешно и да му помогнем. Децата са бъдещето на всяка нация, нека се грижим за тях и да израстват пълноценно. Разговорите между родители и деца са един от най-важните фактори във възпитанието на детето, както и доверието в родителите. Хубаво е да се вслушваме и в тяхното мнение, да се замислим и ние върху това, което казват. Понякога детето има нужда, само някой да го чуе и да сподели, подкрепата е важна във всяко едно отношение.