8+ съвета как да успокоим бебе с колики
Плачът при бебета е нещо нормално, но не и когато той е продължителен и неутешим. Много от родителите изпадат в положение на безпомощност, в което не могат да установят от какво е породен и как да го спрат.
Едни от най-честите причини за раздразнителност са глад и сънливост. Друга възможна причина е прегряването или измръзването, особено ако не сме запознати с това как да обличаме бебето според температурата.
Въпреки това главният виновник за неспирния плач най – вероятно ще се окажат коликите, носещи със себе си дискомфорт, както на бебето, така и на родителите. В тази статия ще ви запознаем с тях, с техните симптоми и с 10 съвета, чрез които да помогнем на нашето бебе при появата им.
Какво са коликите?
Коликите представляват спазми в областта на корема, причинени от чревни газове или запушване в червата. Не е заболяване и е нормално явление, което се среща при около 25% от новородените. Често се изразява в интензивен, продължителен и неконтролируем плач и нервност на бебето.
Проявява се при бебета на възраст около 3 седмици, като пика е на 6-тата седмица. Този чест и интензивен плач стресира много от родителите, особено тези със спокойни бебета, но място за паника – няма. Най – вероятно причината е колики, а те не траят вечно. Обикновено отшумяват постепенно до 3 – 4 месец, като много рядко продължават до 6 месец.
Признаци на коликите и какво ги причинява
Коликите могат да се наблюдават, както при кърмачета, така и при бебета, които се хранят с адаптирано мляко. Въпреки че все още няма доказана конкретна причина защо са налични при някои бебета, а при други – не, съществуват някои предпоставки, които могат да са свързани с тяхната поява. За да знаем как да успокоим бебе с колики трябва да сме запознати със техните симптоми и възможните причини.
Симптоми на коликите
- Периоди на продължителен и неутешим плач
Както знаем, плачът на бебето може да бъде предизвикано от най-различни обстоятелства. Когато причината е колики, обикновено ставаме свидетели на рязък, силен и неконтролируем плач. Макар че е възможно коликите да се случат по всяко време от денонощието, характерно за тях е да се проявяват в късния следобед и през нощта. Ако именно тогава забележим този плач в поредица от дни, то това би било симптом за колики.
Повечето детски педиатри диагностицират коликите при бебета, чрез „тройното правило“, което се състои в наблюдението на плач:
- Поне 3 часа на ден общо
- Най- малко 3 пъти в седмицата
- И поне 3 седмици подред
- Засилено безпокойство и движения
Друг симптом на коликите са нервното и постоянно движение на бебето по време на плач, хранене или гушкане. Коликите правят бебето неспокойно, което води до повече движения от обикновено. На лице са движения като постоянното свиване на крачетата към коремчето, стискане на юмручета и засилено размахване на ръце, особено докато плачат.
- Напрежение в мимиките на лицето
При наличие на колики, доста от бебета по време на плач затварят плътно очите си или напълно обратното – отварят ги широко. Възможно е да започнат да смръщват вежди, както и да задържат дъха си за кратък период от време, което ще доведе до зачервяване на лицето.
- Увеличаване на газовете
Макар че газовете могат да се засилят и поради поглъщането на въздух от прекомерния плач, по време на колики активността на червата се увеличава. Това води до повече газове и по – голямо количество слюноотделяне при плач.
- Нарушения при храненето и съня
Ако бебето е в отлично здраве и наддава тегло, но все пак периодите на плач се появяват по време на сън или хранене, то това признак на колики. Стомашния дискомфорт, който причиняват коликите, прави утешаването на бебето почти невъзможно и нарушава процесите на сън и хранене.
Какво причинява коликите при бебетата?
- Незряла храносмилателна система
Коликите са свързани със стомашно – чревния тракт, а храносмилателната система на новородените все още е в своето развитие. Това може да доведе до по – трудното обработване и усвояване на храната, което да предизвика дискомфорт, газове и подуване на корема.
- Неврологична незрялост
Бебетата са чувствителни към заобикалящата ги среда. В началото те се раждат с механизъм за блокиране на гледки и звуци около себе си, който изчезва около първия им месец. Ето защо коликите се появяват именно около трета – четвърта седмица. Недоразвитият им нервен контрол върху външните фактори като светлина и звук, може да бъде предпоставка за раздразнителност, а тя за колики.
- Гастроезофагеална рефлукс
Гастроезофагеален рефлукс (ГЕРБ) е свързан с връщането на киселини от стомаха към хранопровода. Това може да предизвика повръщане, дразнене и болка, което да се прояви като колики.
- Прекомерно хранене или хранителна непоносимост / алергия
Неправилното или прекомерно хранене, могат да доведат до по – трудното преработване на големи количества храна наведнъж. Поглъщането на по – голямо количество храна от необходимото я прави и по – трудна за преработване. Това може да доведе до стомашни проблеми колики.
Друга възможна причина е непоносимост или алергия към млечни протеини в адаптираното мляко или към някои храни в диетата на майката при кърмачетата
- Тютюнопушене
Някои проучвания сочат, че майките, които пушат по време или след бременност, са по – склонни да имат бебета с колики.
Съвети как да успокоим бебе при колики
Облекчаването на симптомите, причинени от колики може да се окаже наистина трудна, а на моменти дори невъзможна задача. Все още не съществува универсален лек за тях, но със сигурност има доста начини, които може да изпробвате и да изберете най – подходящи за вас и вашето дете.
Ето и нашите 10 съвета как да успокоим бебе с колики:
- Реагирайте не неговия плач
Знаем, че плачът е единствения начин на бебето да ни съобщи за неговите нужди. Проучвания сочат, че при бебетата с колики, бързото отзоваване при плач би го намалил в дългосрочен план.
- Осигурете спокойна обстановка
Създайте тиха и успокояваща атмосфера, като затъмните стаята и ограничите страничните шумове. Нежното говорене или пеенето на успокояващи песни ще помогне да намалите натрупаното напрежение.
- Оригвайте бебето
Ако коликите са съпроводени с газове, оригването на бебето помага за изхвърлянето на погълнатия въздух и облекчаване на болката. Не забравяйте да оригвате новороденото по време и след всяко хранене.
- Направете масаж на коремчето
Затоплете ръцете си и ги намажете с бебешко олио. Направете нежен масаж върху коремчето с леки кръгови движения по посока на часовниковата стрелка. Масажът може да стимулира червата и да помогне за изхвърлянето на газовете.
- Топла баня или компрес
Топлата вода може да релаксира мускулите и да успокои бебето. Това може да стане чрез топла баня или компрес. Поставянето на топла кърпа или възглавничка също би помогнало за облекчаване на стомашния дискомфорт
- Бял шум
Доста от бебета се успокояват от монотонни звуци като бял шум, вентилатор, сешоар или прахосмукачка. Това е така, защото им напомня за утробата на майката. Може да откриете звуци на бял шум и в интернет.
- Излезте навън
Понякога разходката навън може да помогне за подобряване на настроението на бебето. Движението и вибрациите от бебешката количка биха облекчили симптомите. Ако времето не предразполага за това, лекото тресене и шума на колата също понякога успокояват и помагат за приспиването на бебето.
- Чай или капки за колики
Съществуват разнообразни чайове свързани с този проблем при бебетата. Най – често те са от лайка или копър и облекчават дискомфорта. Друг метод как да успокоим бебе с колики е използването на специални капки за колики, които облекчават натрупаните газове в червата и разграждат лактозата, която създава проблеми. Не забравяйте, да се консултирате с вашия педиатър, независимо кой от двата продукта ще използвате.
- Пробиотик
Пробиотиците имат потенциала да успокоят бебето, като подобрят баланса в чревната микрофлора, намалят симптомите на колики и облекчат коремните болки. Изпробвайте този метод с пробиотик, предписан от педиатър.
- Хранене
За да намалите поглъщането на въздух, който е сред причините за поява на колики, се опитайте да храните бебето по – бавно. Ако е кърмаче го хранете в по – изправена позиция, а ако се храни с шише, се уверете че, биберонът е с подходяща големина на отвора.
Ако бебето е на адаптирано мляко и имате съмнения за непоносимост към някоя от съставките, посетете педиатъра си, който може да ви препоръча смяна с мляко за чувствителни бебета. А ако кърмите се опитайте да въведете ограничения в храните, които приемате. Ограничете консумацията на млечни продукти, кафе, шоколад, пикантни и газообразуващи храни.